چسب کاشی در بتن شیمی سازه (۲)

چسب کاشی در بتن شیمی سازه (بخش دوم)

راهنمای استفاده از چسب کاشی در بتن شیمی سازه

ویژگی های چسب کاشی در بتن شیمی سازه

 • استفاده آسان از چسب کاشی

استفاده از چسب کاشی بسیار آسان می‌ باشد چون قبل از استفاده به صورت آماده موجود است و تنها کافی‌ ست که با آب ترکیب و مورد استفاده قرار گیرد. بسته ‌بندی محصولات روند جا به ‌جایی را آسان می ‌کند و گرد و خاک و آلودگی کمتری تولید می‌ کند. و کاشی ها به شناور شدن نیاز ندارند و می ‌توانند مستقیم مورد استفاده قرار بگیرند.

 • سرعت اجرای کار بالا

معمولا از ماله دندانه ‌دار به خاطر کارآمد بودن برای استفاده از چسب کاشی در مساحت یک متر مربع استفاده می ‌شود. سپس کاشی‌ ها به صورت مداوم به چسب دندانه دار شده متصل شده و در یک خط قرار می‌ گیرند.

 • کیفیت کار بالا در چسب کاشی

زمان تنظیم بهینه چسب کاشی امکان تنظیم آسان کاشی را در یک مدت زمان مشخص فراهم می‌ کند. همچنین باعث می ‌شود تا کاشی ‌ها در یک خط قرار گرفته و زیبا به نظر برسند. اتصال کاشی با استفاده از ماله دندانه دار گسترش چسب مناسبی را در پشت کاشی فراهم می ‌کند بنابراین مشکلات کاشی ‌های شکسته شده را کاهش می ‌دهد.

همچنین نفوذ آب و به وجود آمدن لکه نیز کاهش پیدا می ‌کند. اتصال کامل چسب پشت کاشی به بستر مورد نظر مقاومت اتصال زیادی را تولید کرده و مدت زمان دوام کاشی را بالاتر می ‌برد.

 • تنوع در اجرا در چسب کاشی

چسب کاشی طبق دستورالعمل ویژه تنظیم شده است تا برای چسب کردن کاشی، موزاییک ‌های شیشه ‌ای، گرانیت‌ های با سایز بزرگ (بالاتر از ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر)، نصب کاشی بر بستر جلاداده شده، بر سیستم دیوار خشک، بر روی کاشی‌های موجود بدون برداشتن آن‌ها،در محیط‌های خارجی، پارکینگ، محیط‌های صنعتی، در استخرها و غیر مورد استفاده قرار گیرد.

 • دلایل اقتصادی استفاده از چسب کاشی

اتصال کاشی با استفاده از چسب کاشی با ماله دندانه دار مقادیر کمتری از مواد را نیاز دارد. لایه چسب بسیار نازک‌ تر از ترکیب سیمان – ماسه است و این موضوع باعث سبک ‌تر شدن بار وارد به ساختمان می ‌شود.یک بسته ۲۰ کیلوگرمی چسب کاشی می ‌تواند برای مساحت ۴ تا ۵ متر مربع اتصال کاشی مورد استفاده قرار گیرد.

 • معایب استفاده از چسب های کاشی

هرچند استفاده از این چسب کاشی برای اتصال کاشی بر روی دیوار و کف محاسن زیادی ایجاد می نماید اما باید از موارد زیر نیز به عنوان معایب استفاده از این مواد نام برد.

 • هزینه بالاتر برای هر بسته از مواد پایه چسب کاشی
 • بستر باید به درستی تراز شده باشد
 • مواد پایه چسب کاشی

چسب کاشی

دو نوع ماده پایه برای اتصال کاشی‌ در اصلاح و نوسازی خانه‌ ها با چسب کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • چسب کاشی ملات نازک

ملات بر اساس سیمان پرتلند، که به عنوان نازک ‌ترین نوع شناخته می شود و به صورت پودر است بنابراین نیاز دارد که با یک نوع مایع مانند آب و یا افزودنی اکریلیک قبل از استفاده از آن ترکیب شود، بعضی از پودر‌ها خود مواد اضافی به صورت ترکیب شده دارند.‌

ملات نازک سیمان پرتلند قدرت اتصال بالاتر و مقاوت باربری وزن بیشتری دارد. از این نوع چسب در مکان های مرطوب و مکان ‌های در معرض گرما استفاده می‌شود. این چسب کاشی در دو نوع رنگ خاکستری تیره و سفید موجود است بنابراین با توجه به پایه کار می‌توان رنگ مناسب رنگ را انتخاب کرد.

 • چسب کاشی پیش ‌ترکیب شده

تهیه چسب کاشی در بتن شیمی سازه

برای تهیه این نوع چسب کاشی از بنه که نوعی چسب کاشی آلی است استفاده می‌شود که فقط برای دستور عمل های دیوار خشک مورد توجه است. بنه آلی با استفاده از لاتکس و نفت خام تهیه می ‌شود و از همان ابتدای کار قابل استفاده کردن می‌باشد. به همین دلیل بنه الی برای استفاده بسیار راحت‌ تر می ‌باشد. این نوع چسب نباید در مکان هایی که تحت رطوبت طولانی مدت است مورد استفاده قرار گیرد.

انواع چسب کاشی بر اساس محل استفاده در بتن شیمی سازه

از کاشی در کف و دیوار ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه تفاوت استفاده از این چسب ‌ها در دیوار و کف توضیح داده می‌ شود.

 • چسب کاشی دیوار

بنه های آلی معمولا در زمان استفاده برای چسب کاشی دیوار ترجیح داده می‌ شوند. این انتخاب به این علت است که این چسب قبل از خشک شدن شروع به نگه داشتن کاشی می‌ کند. این موضوع به این معنی ‌است که در هنگام استفاده لغزش بسیار کمتری اتفاق می ‌افتد و اتصال را بسیار آسان ‌تر می‌کند زیرا برخلاف کاشی‌ های کف، کاشی‌ های دیوار به صورت عمودی متصل می‌ شوند و قبل از اینکه اتصال کامل شود ممکن است به سمت پایین بلغزند.

 • چسب کاشی کف

بنه آلی رایج ‌ترین چسب کاشی به علت عدم نیاز به ترکیب و راحت بودن کار برای کف هستند. همچنین به مقدار کمی هم ارزان ‌تر هستند.اما در هنگام استفاده برای چسب کاشی کف، ملات سیمان پرتلند برتر هستند و باید ترجیح داده شوند. این حقیقت که این چسب کاشی قدرت اتصال بیشتری داشته و می ‌تواند وزن بیشتری را تحمل کند این چسب را انتخاب مناسبی برای کاشی کف که مشخصا پوشش بیشتری نسبت به کاشی دیوار دارد، می ‌کند.

انواع چسب کاشی بر اساس جنس در بتن شیمی سازه

 • چسب کاشی انعطاف ‌پذیر

چسب کاشی انعطاف ‌پذیر در زمان نصب کاشی در مکان ‌هایی که جا به ‌جایی اندک یا ارتعاش دارند مانند قسمت بالایی کاشی کف در نتیجه تغییرات دمایی مورد نیاز است. این موضوعی مهم است زیرا بیشتر چسب ‌ها در این موقعیت‌ ها ترک می ‌خورند. بهترین چسب کاشی انعطاف ‌پذیر تا‌کنون لاتکس نازک است.

 • چسب کاشی ضد آب

این چسب کاشی در زمان ‌هایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد که اتصال در مکانی است که اغلب در معرض رطوبت است مانند آشپزخانه یا حمام اصلی. این چسب کاشی از مدل نازک است اما اینکه از چه نوعی استفاده ‌می‌ شود به سطحی که کاشی به آن وصل می‌ شود بستگی دارد.

 • چسب کاشی مقاوم در برابر گرما

این چسب کاشی زمانی که کاشی‌ کاری در مکان‌ های در معرض آتش نیاز است، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به علت اینکه دمای بالا می‌تواند به چسب عادی آسیب برساند باید از چسب مقاوم در برابر گرما استفاده شود.

به هیچ عنوان نباید از بنه آلی در شرایط با دمای بالا استفاده کرد برای کاشی ‌کاری به چسب از نوع نازک که توانایی مقاومت در دمای بالای ۴۰۰ درجه فارنهایت را داشته باشد نیاز است.

 • چسب کاشی اپوکسی

این نوع چسب برای برنامه ‌های کاربردی زیادی که کاشی ‌کاری در معرض رطوبت، حملات شیمیایی و یا ترافیک سنگین مکرر است می ‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چسب کاشی اپوکسی برای توانایی بالا برای فراهم آوردن اتصال با مقاومت قابل توجه برای کاشی ‌کاری‌ های عمودی و افقی داخلی همراه با مقاومت بالا در برابر دماهای بالا و انقباض در حاشیه در هنگام نگه ‌داری شناخته شده‌اند.

چسب کاشی اپوکسی برای نصب انواع مختلف مصالح از جمله سرامیک، سنگ معدن، چینی، گرانیت، تخته سنگ، موزاییک با نمای مرمر و کاشی های سنگی حساس به رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب کاشی اپوکسی همچنین برای مکان‌ هایی به کار می‌ رود که معمولا نیاز به استفاده از مواد شیمیایی شوینده دارند.

چسب کاشیخرید چسب کاشی در بتن شیمی سازه

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *