ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

ژل میکروسیلیس همان دوده سیلیسی و فوق روان ‌کننده به صورت خمیری شکل و همچنین آماده مصرف است که دارا بودن قابلیت افزایش مقاومت‌ های شیمیائی و مکانیکی بتن‌، مسائل و مشکلات سیستم دو جزئی دوده سیلیسی و فوق روان کننده را هم بطور کلی از بین برده است.

خواص و مزایای استفاده از ژل میکروسیلیس

خواص و مزایای استفاده از ژل میکروسیلیس، افزایش روانی بتن، کاهش نفوذ پذیری بتن، کاهش هزینه حمل، افزایش مقاومت فشاری بتن، حفاظت کاتدی از میلگرد‌ها، امکان کاهش مصرف آب و سیمان است.

علاوه بر ویژگی ‌های مشهود فیزیکی و شیمیائی ژل میکروسیلیس، قیمت رقابتی آن (درمقایسه با میکروسیلیس و فوق روان کننده) و کاهش هزینه ‌های سربار از جمله حمل، تخلیه، بسته بندی و پرت مصرف، این محصول را در پروژه‌ ها‌، پرمصرف و بی بدیل ساخته است.

کاربرد ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

ژل میکروسیلیس دارای ۱۳ کاربرد عمده و مهم می باشد.

 1. ‌ژل میکروسیلیس در ساخت بتن الیافی شات ‌کریت تر و نمای دکوراتیو سیلو‌های سیمان ‌کاربرد دارد.
 2. سازه‌ های بتنی که در معرض سایش، عرشه پل ‌ها‌، سازه پارکینگ‌ ها هستند.
 3. در سازه‌ هایی که احتمال آب بندی و بروز انواع ترک در آنها وجود دارد ژل میکروسیلیس آن را به حداقل ریسک ترک خوردن می‌رساند.
 4. حمایت از سازه‌ های بتنی که در معرض کاویتاسیون هستند.
 5. در سازه‌ های بتنی که در معرض سیکل‌ های حرارتی شدید و ذوب و انجماد هستند.
 6. برای بهبود بخشیدن به خواص موجود در سازه‌های بتن با کمترین هزینه ممکن و بیشترین بازدهی.
 7. در سازه ‌هایی که در معرض بارهای دینامیکی و ضربه شدید هستند، به کار برده می شود.
 8. ژل میکروسیلیس بتن ریزی را در برابر باد یا اشعه خورشید محافظت می ‌کند.
 9. در مناطق خشک برای جبران نسبی خسارت ناشی از تاخیر در انجام کیورینگ اولیه مناسب است.
 10. در سازه‌ هایی که مقاطع نازک بتنی دارند، و از نظر سازه ایی ضعیف هستند، استفاده می ‌شود.
 11. کم کردن خطر تلاشی پذیری سازه‌ های بتنی که در معرض ریسک انفجار و آتش سوزی قرار دارند‌.
 12. ژل میکروسیلیس در سازه‌ های بتنی نظامی و تدافندی کاربرد زیادی دارد.
 13. در سازه‌ هایی که احتیاج به مدول الاستسیته زیاد و بالایی دارند و در کانال‌ های روباز انتقال آب، کاربرد دارد.

میزان مصرف ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس مقدار ۵% الی ۸% وزن سیمان مصرفی به بتن، در زمان ساخت بتن نفوذناپذیر در بچینگ و یا بعد از ساخت بتن الیافی در تراک میکسر اضافه می‌ شود. زمان اضافه کردن ژل میکروسیلیس در تراک میکسر باید از مخلوط شدن کامل ژل میکروسیلیس در بتن الیافی اطمینان حاصل کرد.

مخلوط کردن ژل میکروسیلیس در تراک میکسر‌، به ۳ الی ۵ دقیقه زمان احتیاج دارد. برای اطمینان بیشتر، مواقعی پیش می آید که ژل میکروسیلیس در کارگاه‌ های ساختمان سازی و غیره به صورت دو جزئی مورد استفاده قرار می گیرد که قطعا نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

مصرف کمتر یا بیشتر ژل میکروسیلیس چه نتایجی خواهد داشت

مصرف کمتر از ۵% ژل میکروسیلیس باعث عدم وجود قدرت واقعی فوق روان کنندگی در بتن می شود و باعث افت سریع ‌تر خاصیت روانی بتن شده و قدرت میزان جذب آهک آزاد را کاهش می ‌دهد و باعث پایین آمدن نسبی مقاومت ‌های فشاری، کششی و خمشی در بتن می ‌شود.

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

مقایسه فنی ژل میکروسیلیس با بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

نفوذ پذیری مقدار آب در ژل میکروسیلیس و عوامل مهاجم به آن‌

در بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس میزان نفوذپذیری بسیار کمتر از بتن بدون مواد افزودنی است، همچنین عوامل فیزیکی در طول عمر سازه‌ ها‌ی بتنی موجب ایجاد نفوذپذیری در سازه‌ های بتنی می ‌شود. بتن‌ هایی که در آن از ژل میکروسیلیس استفاده شده است، کمترین نفوذ پذیری را دارا هستند. اثر این عوامل روی بتن آب بند حاوی ژل میکروسیلیس کمتر است.

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه از نظر مقاومت‌

مقاومت‌ های خمشی و کششی بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس نسبت به بتن حاوی ژل میکروسیلیس تقریبا برابر هستند. مقاومت فشاری در بتن‌ های دارای ژل میکروسیلیس ۱ تا ۳ روزه تقریبا مساوی است ولی در مقاومت فشاری بتن حاوی ژل میکروسیلیس که روزهای بیشتری از تولید آن گذشته، نمی ‌توان گفت اندازه بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس تکامل، کامل انجام شده است.

ضریب وارفتگی در بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس‌

ضریب وارفتگی در بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس نسبت به بتنی که در آن از ژل میکروسیلیس استفاده نشده، کمتر است و همچنین نسبت به بتن نفوذناپذیر حاوی ژل‌ میکروسیلیس بیشتر است.

مقاومت سایشی بتن الیافی ژل حاوی میکروسیلیس‌

مقاومت سایشی بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس نسبت به بتن بدون مواد افزودنی و همچنین بتن حاوی مواد افزودنی سوپر روانساز بتن زیاد‌تر است، ولی مقاومت سایشی بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس از مقاومت سایشی بتن حاوی ژل میکروسیلیس بیشتر نیست.

استفاده از ژل میکروسیلیس برای کاهش ترک های پلاستیک در بتن‌ های نفوذناپذیر بخصوص در شات‌ کریت ‌تر و بتن‌ آب بند برای افزایش مقاومت در نظر گرفته می شود.

‌نکات حرارتی در بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

استفاده از بتن نفوذناپذیر حاوی ژل میکروسیلیس نسبت به بتن حاوی ژل میکروسیلیس برای بتن‌ هایی که مشکل حرارتی دارند بسیار مناسب ‌تر و بهتر می باشد زیرا آزاد شدن حرارت بر حسب وزن سیمان مصرفی در بتن کمتر می شود و کاهش ترک‌ های پلاستیک و ارتقاء نسبی مقاومت‌ های دینامیکی فشاری، کششی و خمشی بتن راش شاهد خواهید بود.

واکنش‌های شیمیایی بتن الیافی حاوی ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

‌از نظر واکنش‌ های شیمیایی تفاوتی بین بتن حاوی ژل میکروسیلیس وجود ندارد اما می توان گفت میزان آهک های آزاد که وارد واکنش می شوند به مراتب کمتر خواهد بود.

‌افزایش روان شدن بتن بدون نیاز به اضافه کردن سوپر روان کننده بتن‌

بتن الیاف دار که دارای ژل میکروسیلیس می باشد، ممکن است نسبت کمتری را به بتن آب بند حاوی ژل میکروسیلیس نشان دهد ولی از نظر قابلیت کارایی این دو بتن دارای ژل میکروسیلیس تفاوتی با هم ندارند.

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه با یهترین کیفیت و بهترین قیمت

ژل میکروسیلیس در بتن شیمی سازه

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *