ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده های بتن ، موثر ترین محصول کاهنده آب بتن برای ساخت بتن های بسیار روان، خود تراکم و پر مقاومت، با کمترین میزان مصرف می باشد. ابر روان کننده بتن که از فرآوری رزین های پلی کربوکسیلات اتر بدست می آید، علاوه بر افزایش روانی بتن در نسبت های آب به سیمان ثابت، این روانی را در زمان مناسب نگه داشته و به اصطلاح موجب حفظ اسلامپ بتن می شود.

ابر روان کننده بتن تاثیر بالایی در استحکام بخشی به بتن دارد. در حالت کلی ابر روان کننده بتن خاصیت کاهندگی میزان آب موجود در بتن را بر عهده دارد. این ماده به این شکل عمل می کند که بر ذره های سیمان چسبیده و نیرویی دافعه ایجاد می نماید که باعث روان شدن بتن می شود.

روان کننده بتن دارای سه دسته کلی می باشد.

  1. روان کننده بتن معمولی
  2. فوق روان کننده بتن
  3. ابر روان کننده بتن

اشنایی با این ۳ دسته روان کننده بتن

  1. روان کننده بتن معمولی

روان کننده بتن معمولی باعث می شود تا میزان آب موجود در بتن بین ۱۲-۱۵ درصد کاهش یابد. این نوع روان کننده های بتن به روان کننده های نسل اول معروف هستند، زیرا جزء اولین دسته از روان کننده های بتن بوده اند که به مقدار بالایی در ساخت بتن مورد استفاده قرار می گرفتند. در حال حاضر نیز از این دسته روان کننده بتن استفاده زیادی در صنعت ساختمان و ساخت بتن می شود.

ابر روان کننده بتن

  1. فوق روان کننده بتن

دسته دوم که به نام فوق روان کننده بتن شناخته شده است، اثر بسیار بیشتری نسبت به روان کننده بتن معمولی دارد. فوق روان کننده ها میزان آب موجود در بتن را به مقدار بیشتری کاهش می دهد و خاصیت بیشتری در روان کردن بتن دارند، و در مواردی که میزان آب موجود در بتن ساخته شده کم باشد، با استفاده از فوق روان کننده بتن می توان خاصیت مرطوب کردن و آب رسانی را برای بتن انجام داد. میزان قدرت این نوع روان کننده چیزی حدود ۱۲-۱۸ درصد می باشد.

  1. ابر روان کننده بتن

در شرایط بسیار ایده آل و مناسب، میزان کاهندگی آب موجود در بتن با این ابر روان کننده بتن برابر با ۳۵ تا ۴۵ درصد می باشد. ابر روان کننده بتن در بیشتر مواقع در حالت مایع می باشد. اسیدها و مواد اتری و پلی کربوکسیلات ها و نیز آکریلیت در دسته ابر روان کننده بتن قرار می گیرند. این نوع روان کننده بتن به دلیل تاثیر بالایش محبوبیت فراوانی در استفاده از آن دارد.

فرآوری رزین های پلی کربوکسیلات اتر در ساخت ابر روان کننده بتن

ابر روان کننده بتن که از فرآوری رزین های پلی کربوکسیلات اتر بدست می آید و رزین های پلی کربوکسیلات اتر، دو اثر اساسی بر ذرات سیمان و در نهایت بتن می گذارند.

کاربردهای ابر روان کننده بتن

خواص ابر روان کننده بتن

عملکرد شیمیایی و رفتار ابر روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن متداول که به طور عموم بر پایه ملامین سولفونات و یا نفتالین فرمالدئید می باشند ، در هنگام اختلاط جذب سیمان می شوند و در لحظات اولیه هیدارسیون سیمان، این گروه از پلیمرها بار منفی ذرات سیمان را افزایش داده و باعث پخش شدن آنها می شوند که ناشی از خاصیت دافعه الکتریسیته ساکن می باشد.

ابر روان کننده بتن

برای دریافت نمونه ابر روان کننده بتن از بتن شیمی سازه و همچنین خرید و اطلاع از قیمت ابر روان کننده بتن، با واحد فروش bcsco تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *