آب بندی بتن در سازه های بتنی

از مشکلات اساسی در سازه های بتنی، نفوذ آب به داخل سازه ها می باشد. وجود این معضل و مشکل نفوذ آب به داخل سازه ها بیشتر در ارتباط با سازه های نگهداری مایعات از اهمیت بیشتر و ویژه ایی برخوردار است. بنابراین آب بندی بتن در سازه های بتنی از اهمیت قابل توجه و ویژه ای برخوردار است.

آب بندی بتن در سازه های بتنی را به دو روش انجام می گیرد

  1. آب بندی بتن اولیه

آب بندی بتن اولیه آببندی است که در حین ساخت و بتن ریزی انجام می گیرد.

در آب بندی بتن اولیه با استفاده از مواد افزودنی مناسب و اصلاح طرح اختلاط بتن مصرفی و قرار دادن واتراستاپ در درزهای اجرایی یا انبساطی و رعایت نکات مهم اجرایی انجام می گیرد.

در اینجا باید به این نکته توجه شود که آب بندی بتن در این مرحله که همان آببندی بتن در مرحله اولیه می باشد، اقتصادی ترین و بهترین روش است.

مواد افزودنی مناسب جهت استفاده در آب بندی بتن اولیه

در آببندی بتن اولیه استفاده از مواد روان کننده، کاهش نسبت آب به سیمان و افزایش سهولت متراکم سازی بتن را بوجود می آورد که این موضوع باعث کاهش قطر لوله های مویینه، افزایش وزن مخصوص، تراکم بتن و در نتیجه سبب کاهش نفوذ پذیری آب در سازه های بتنی می شود.

این افزودنی ( مواد روان کننده ) با لغزنده کردن سطوح داخلی لوله های مویین درون بتن به واسطه از میان بردن نفوذ آب از طریق خاصیت اسمزی، نفوذ پذیری بتن را کاهش و موجب آب بندی بتن می گردد.

افزودنی مناسب در آب بندی بتن برای جلوگیری از نفوذ سولفات ها و املاح خورنده در بتن و یون کلر فعال موجود در آن را نیز غیر فعال نماید .

ایجاد حباب های ریز هوا در آب بندی بتن و در نتیجه قطع لوله های مویینه در جهت آب بندی از دیگر خصوصیات یک افزودنی مناسب جهت آب بندی است.

به دلیل عملکرد چند کار (Multi-Functional) در آب بندی بتن در سازه های بتنی باعث افزایش مقاومت فشاری و دوام بتن می شود.

بهبود خواص پمپ پذیری در آب بندی بتن به دلیل خاصیت روان کنندگی آن از دیگر مزایای استفاده از این نوع افزودنی ها در آببندی بتن می باشد.

آببندی بتن

۲ نکته اساسی در زمان آب بندی بتن

  1. آب بندی بتن در مرحله ثانویه

آب بندی بتن در مرحله ثانویه آببندی بتن پس از بتن ریزی در سایزه های بتنی می باشد.

اساس آب بندی بتن در مرحله ثانویه، آب بندی غشایی است. در این روش ملات امولسیون پلیمری در چند لایه به ضخامت ۳ تا ۵ سانتی متر با رعایت نکات فنی روی دیوارها به اجرا در می آید. این ملات دارای طرح اختلاط خاصی است و با تشکیل فیلم پلیمری درون آن و واکنش های پوزولانی ناشی از میکروسیلیکای موجود در این مواد باعث ایجاد یک پرده انعطاف پذیر و مقاوم آب بند بتن بصورت پوششی بر روی سطح بتن در سازه های بتنی می شود.

آب بندی بتن در مخازن بتنی

آب بندی بتن و مخازن بتنی و اجرای پوشش آب بند کننده بتن با روش استفاده از مواد آب بندی بتن که در بین آنها نفوذ گر بتن بهترین ماده برای آببندی بتن نیز می باشد، امری تخصصی و فنی می باشد و نیاز به تجربه بالا و دانش فنی در این زمینه که همان آب بندی بتن است را دارد.

بطور کلی آببندی بتن در یک مخزن بتنی، آب بندی بتن تصفیه خانه فاضلاب، آب بندی استخرهای بتنی، آب بندی بتن سپتیک، آب بندی سازه های بتنی نگهدارنده سیالات و همچنین آب بندی بتن در فشار مثبت و منفی نیازمند تسلط و تجربه مستقیم در زمینه آب بندی بتن است و بر خلاف نظر و تصور عوام و نیروهای غیر متخصص آب بندی بتن در مخازن بتنی فقط در حد استفاده از مواد آببندی بتن و افزودنیهای بتن نیست.

پیدا کردن و شناسایی نقاط بحرانی سازه بتنی که نیاز به آب بندی دارند، تشخیص نوع و چگونگی استفاده از مواد مخصوص آب بند کننده بتن، بکارگیری نیروهای خبره و … نیازمند تجربه و تخصص بالا می باشد.

هر سازه بتنی قبل از آب بندی بتن شرایط خاص خود را دارد و بسته به شرایط و نحوه ساخت و شرایط فعلی و همچنین میزان آب دهی و نشتی سازه بتنی که نیاز به آببندی بتن دارد، روش اجرا و نوع مواد مصرفی در عملیات آب بندی بتن متفاوت خواهد بود.

و چون هدف نهایی ساخت مخازن بتنی، حفظ آب و یا فاضلاب برای مدت زمان زیاد و طولانی جهت انجام فرایندهای تخصصی و استفاده بهینه از آب همچنین استفاده مجدد از فاضلاب برای مصارف گوناگون است، لذا آب بندی بتن سازه بتنی و بالا بودن عمر مفید این سازه های بتنی بسیار ضروری و لازم می باشد.

اگر مخازن بتنی و یا استخرهای بتنی پس از ساخت و مورد بهره وری قرار گرفتن دچار آب دهی شود و آب بند بتن نباشد، کلیه هزینه انجام شده تا حدودی از بین رفته است و نتیجه دلخواه و مطلوب به دست نخواهد آمد و مخازن بتنی و یا استخرهای بتنی کارایی مورد نظر را نخواهند داشت.

بهترین کار برای جلوگیری از هدر رفت هزینه ها و نیز ناکارآمدی مخازن بتنی ساخته شده استفاده از آببندی بتن در هر مرحله به صورت تخصصی و حرفه ایی می باشد. شرکت بتن شیمی سازه (bcso) بهترین انتخاب با توجه به زمینه فعالیت و تجربه بالا و همچنین بهره گیری از کادری مجرب می باشد.

آببندی بتن

آببندی بتن در بتن شیمی سازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *