ضد یخ بتن

ضد یخ بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

ضد یخ بتن بصورت پودر تهيه گرديده و قادر است تا حدودی گيرش اوليه سيمان را تسريع بخشيده موجب افزایش دمای بتن یا ملات گردد و در نهایت از ايجاد كريستال‌ های يخ جلوگيری نمايد.

افزودن ماده Seko Freeze-P عملا بخشی از آب مصرفی را به خود جذب خواهد كرد و بتن را متراكم و شيره سيمان را غليظ ‌تر خواهد كرد.

یخ زدگی بتن

زمستان از راه رسید و یخ زدگی بتن در هوای سرد، یکی از شایع ترین مشکلات در صنعت بتن ریزی، گریبان گیر اهالی این صنعت شده است. برای رفع این مشکل و مشکلاتی ازین قبیل در بتن ریزی می توان با رعایت برخی نکات لازم از هزینه های اضافی ناشی از یخ زدگی بتن رها شد.

ضد یخ بتن

بتن ریزی در هوای سرد

برای انجام عملیات بتن ریزی در هوای سرد باید مواردی چون گرم کردن آب و مصالح، حفاظت از محیط اطراف کارگاه، بهره گیری از سیمان های زودگیر و همچنین پوشش دادن بتن بعد از انجام بتن ریزی را انجام داد.

جلوگیری از یخ زدن بتن

استفاده از ضد یخ بتن (شتاب دهنده هیدراسیون)

با افزودن ضد یخ بتن، از طرفی واکنشی به نام هیدراسیون (واکنشی که سیمان با آب نشان می دهد) با افزایش سرعت مواجه خواهد بود و از طرفی دیگر نوعی گرما در مخلوط بتن تولید می شود.

با توجه به تسریع در گیرش اولیه سیمان نیاز است تا زمان‌بندی مناسب جهت ترکیب و اجرا با مصالح بصورت دقیق برآورد گردد.

هیدراسیون سیمان واکنشی گرما زا است که در دمای بین ۱۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد، در مدت ۲۸ روز انجام می گیرد. از سوی دیگر گیرش اولیه بتن در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد حدود ۱۲ ساعت طول می کشد.

بدین ترتیب برای جلوگیری از یخ زدن بتن  در هوای سرد می بایست زمان گیرش اولیه را از ۱۲ ساعت یه حدود ۴ الی ۵ ساعت کاهش دهیم که این کار توسط ضد یخ بتن که نوعی شتاب دهنده واکنش سیمان و آب است ، انجام می پذیرد.

هم چنین یکی از تاثیراتی که افزودن ضد یخ به بتن دارد، گیرایی سریعتر بتن برای استفاده هر چه سریعتر در سازه مورد نظر می باشد. باید این نکته را مدنظر داشت که ضد یخ بتن در انواع مختلفی تولید می شود که بنا به کاربرد مورد نیازتان باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. هرکدام از انواع ضد یخ های بتن کاربرد و نحوه ی مصرف مخصوص به خودشان را دارند و باید در نحوه و میزان مصرف آن ها بسیار دقیق باشید.

انواع ضد یخ در بتن شیمی سازه

ضد یخ بتن پودری

در تولید این نوع از ضد یخ بتن، از ترکیب انواعی از نمک های معدنی و کلسیم کلراید خالص با یک نسبت خاص استفاده شده است. ضد یخ بتن پودری باعث افزایش گرمازایی در بتن و در نتیجه سرعت بالاتر گیرایی آن برای استفاده در سازه بتنی می گردد. ضد یخ بتن پودری با کاهش نقطه انجماد مخلوط آب و سیمان، فرایند یخ زدگی بتن را دشوارتر می کند.

باید این نکته ضروری را مدنظر داشت که استفاده از این نوع از ضد یخ بتن در بتن های مسلح، به علت این که بر پایه یون کلراید می باشند مجاز نمی باشند.

ضد یخ بتن مایع

در تولید ضد یخ بتن مایع از ترکیبی بر پایه نیتریت های سدیم و کلسیم استفاده شده است. ضد یخ بتن مایع باعث افزایش حرارت زایی فرایند هیدراسیون و افزایش سرعت گیرایی مخلوط آب و سیمان (گیرایی سریعتر بتن برای استفاده) می گردد. از مزیت های ضد یخ بتن پودری، سازگار بودن آن با انواع مختلف بتن می باشد و برای بتن های مسلح نیز قابل استفاده است.

راه های دیگر جلوگیری از یخ زدگی بتن

گرم نگه داشتن مصالح و آب بتن

روشی نه چندان مناسب که در آن باید آب مخلوط بتن و نیز خود مصالح را گرم کرد تا از یخ زدگی جلوگیری شود؛ که این کار زحمت زیادی نیاز دارد و کارایی لازم و کافی ندارد.

استفاده از روان کننده زود گیر به جای ضد یخ بتن

بعضی ها به جای ضد یخ بتن از انواع روان کننده های زودگیر برای افزایش سرعت فرایند گیرایی بتن استفاده می کنند اما این نکته را باید مد نظر داشت که اگر هدفمان صرفا جلوگیری از یخ زدن بتن باشد، فقط یک فاکتور اصلی مربوط به این مورد را تغییر بدهیم، که ضد یخ بتن با کاهش نقطه انجماد بتن و شتاب دادن به فرایند هیدراسیون آن بهترین گزینه می باشد.

ویژگی های ضد یخ بتن

  • افزايش حرارت داخلي بتن و ملات‌ هاي سيماني
  • افزايش سرعت گيرش و سخت شدن سيمان مصرفي در بتن و ملات
  • تسهيل مصرف و مخلوط شدن آن با ساير مصالح مصرفي
  • قابليت مصرف در هواي سرد تا دمای ۶- درجه سانتي گراد
  • صرفه اقتصادي و تقليل در هزينه‌ ها

محل های مصرف ضد یخ بتن

بتن‌ های زمستانی ـ ملات آجرچینی و نصب سنگ ، بتن مگر و بتن‌ های شیب‌ بندی

 بتن شیمی سازه ارائه کننده بهترین ضد یخ بتن

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *