گروت | گروت در شیمی سازه

گروت به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند

۱-گروت پایه سیمانی

۲-گروت اپوکسی

گروت

گروت پایه سیمانی

این گروتها به طور کلی بر پایه سیمان،ماسه و افزودنیهایی جهت افزایش مقاومت و انبساط و همچنین روان کننده های مخصوص آن می باشد.

از مهمترین کاربردهای گروت شامل:

شکل ظاهری گروت به صورت پودری خاکستری رنگ می باشد که پس از اختلاط با آب به صورت ملاتی همگن و روان در می آید. هدف از اجرا گروت انتقال فشارهای وارده به زیر کار می باشد. برای مثال گروت ریزی زیر ماشین آلات به خاطر انتقال این فشار از سطح به فنداسیون می باشد.

گروت سیمانی علاوه بر دارا بودن مقاومت های لازم، چسبندگی مناسبی هم به سطح زیر کار دارند.

گروت باید قوام یافته و کامل روان باشد، این مواد نباید دچار جمع شدگی شوند. گروت به خاطر دارا بودن خاصیت انبساطی می تواند جهت پرکردن حفره ها و ترمیم سازه های بتنی مورد استفاده باشد. این مواد علاوه بر دارا بودن مقاومت های لازم این خاصیت را دارنذ که به طور کامل حفره را پر کرده و فاصله ای بین بتن قدیمی و گروت ایجاد نمی گردد.

پیشنهاد می شود عمل آوری گروت برای حداقل ۳ الی ۷ روز  انجام شود تا بتواند مناسبترین مقاومت مورد نظر را از آن گرفت.

روش گروت ریزی زیر صفحه

مناسبترین روش برای اجرای گروت ریزی، قالبگیری دور صفحه می باشد و برای خارج شدن هوای مبحوس در قالب باید فضای دیگر از قالب را خالی گذاشت. گروت را بصورت روان ادر ارتفاع حداکثر ۲۰ سانتیمتری از گوشه ایی از قالب ریخته می شود. ارتفاع بیشتر از این شاید باعث ایجاد حباب گردد. به هنگام گروت ریزی کوبیدن بروی صفحه ستون و با رد کردن زنجیر از زیر صفحه ستون و همچنین اجرای گروت به صورت مدارم باعث پر شدن هر چه بیشتر زیر صفحه می شود.

گروت اپوکسی

گروت برپایه اپوکسی یک ترکیب دوجزئی یا سه جزئی با دانه بندی بوده ودارای مقاومت فشاری، خمشی و کششی  بسیار بالا می باشد که برای اجرای فونداسیون ماشین آلات سنگین وفوق سنگین مناسب بوده ودارای خاصیت چسبندگی بسیارقوی می باشد وهمچنین در مقابل مواد شیمیایی خورنده مقاوم بوده و روش اجرای بسیار ساده ای دارد.

از مهمترین کاربردهای این محصول شامل:

روش مصرف گروت اپوکسی

ضخامت گروت اپوکسی در هر دفعه باید حدود ۴ سانتی متر اجرا گردد زیرا در صورت اجرای ضخامت بیشتر فرصت خروج حباب هوا(عامل کاهش مقاومت) از ترکیب گرفته می شود وبعد از اجرا باید گروت فوق سفت شده ودر صورت نیاز می توان به همین ترتیب ضخامت را افزایش داد.

ترکیب فوق دو جزئی می باشد لذا اختلاط آنها باید با دقت و به خوبی انجام گیرد. مخلوط نباید حباب هوا داشته باشد زمان میکس کردن حدود ۳ دقیقه باشد.در صورت شرایط کاری خاص، که ملاتی با روانی خاص مورد نیاز باشد از حلال اپوکسی به مقدار حداکثر ۱۰ درصد گروت اپوکسی استفاده می گردد.

گروت | گروت در شیمی سازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *